در مورد ساختار سیستم داکت اسپلیت بیشتر بدانید

در مورد ساختار سیستم داکت اسپلیت بیشتر بدانید

در مورد ساختار سیستم داکت اسپلیت بیشتر بدانید

در مورد ساختار سیستم داکت اسپلیت بیشتر بدانید

با پیشرفت تکنولوژی به صورت روز افزون سیستم های تهویه متعددی برای انواع ساختمان ها ارائه شده است که هر کدام با توجه به نوع استفاده ی آن دارای مزایا و معایب خاصی می باشد و هر شخص بنا به نیاز خود می تواند با شناخت سیستم ها و خصوصیات آنها خرید مناسبی داشته باشد. در این نوشته قصد داریم تا در مورد سیستم داکت اسپلیت مطالبی را برای شما عزیزان همیشه همراه قرار دهیم. در این نوشته به ساختار سیستم کلی داکت اسپلیت می پردازیم و معایب آن را به همراه راهکارهای ممکن ذکر می کنیم و همچنین مزایای استفاده از این سیستم را بیان خواهیم کرد. اگر می خواهیم در مورد این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید پس بهتر است با ما همراه باشید.

داکت اسپلیت فرم دما

داکت اسپلیت فرم دما

در مورد داکت اسپلیت ایرانی فرم دما

داکت اسپلیت همان کولر گازی بوده که دارای تفاوت هایی نیز می باشد ، در کولر گازی یوتین داخلی به صورت سقفی یا دیواری اجرا می شود اما داکت اسپلیت به صورت توکار بوده و درون سقف کاذب نصب می شود و سپس با کانال کشی به اتاق ها و یا قسمت های مورد نیاز منتقل می شود. هوای تازه از داکت اسپلیت بعد از فیلتر شدن و تنظیم دما به تمامی نقاط کانال کشی شده انتقال می یابد. باید دقت کنید که داکت اسپلیت تنها در سرمایش مشابه کولر گازی عمل می کند و در سیستم گرمایشی کاملا با کولر گازی متفاوت می باشد. داکت اسپلیت به مانند کولر گازی از سیکل تبرید تراکمی در گرمایش استفاده نمی کند. در سیستم داکت اسپلیت کویل آب گرم وجود دارد که در فصل زمستان، آب گرمی که توسط موتورخانه ایجاد شده درون کویل ها به جریان می افتد و همین امر باعث گرم شدن هوا می شود. به زبان دیگر با چرخش فن یونیت داخلی و در نتیجه برخورد هوا با سطح گرم کویل ، هوا گرم شده و باعث گرم شدن محیط می شود.

در حال حاضر انواع داکت اسپلیت های مختلف در بازار وجود دارد که از آن می توان به داکت اسپلیت اینورتر یا دور متغییر ، معمولی یا دور ثابت ، تک فاز و سه فاز اشاره کرد. یکی دیگر از تفاوت های بین داکت اسپلیت و کولر گازی ظرفیت سرمایش و گرمایش آن می باشد که داکت اسپلیت می تواند فضای بزرگتری را تحت پوشش خود قرار دهد. با توجه به ویژگی ها و مشخصات داکت اسپلیت می توان آن را در ساختمان های با ارتفاع کم که دارای سقف کاذب هستند نیز نصب نمود. برای نصب این دستگاه لزومی ندارد که تمامی ساختمان دارای سقف کاذب باشد، دستگاه با ارتفاع ۲۵ سانتی متر از سقف قابل نصب می باشد.

بررسی معایب داکت اسپلیت ها و راهکارهای حل مشکل

عدم منطقه بندی نمودن فضای داخل

یکی از معایب داکت اسپلیت ها عدم منطقه بندی نمودن فضال داخل ساختمان می باشد ، این بدان معنا است که کنترل دمای اتاق ها به صورت مستقل و جداگانه نمی باشد و همه دماها با هم قابل تنظیم است. اگر قصد داشته باشیم که در هر نوع ساختمان به کنترل جداگانه و مستقل دما بپردازیم ، باید به جای استفاده از داکت اسپلیت ، از سیستم مینی چیلر و فن کویل استفاده کنیم. چرا که داکت اسپلیت ها پاسخگوی این مورد نیستند. به عنوان مثال در یک واحد ساختمانی اگر در اتاق کودک به دمای ۲۲ درجه سانتی گراد و در سالن به دمای ۱۹ درجه سانتی گراد احتیاج باشد ، دمای هوای خروجی از هر فن کویل را می توان به صورت مستقل از سایر فن کویل ها تنظیم نمود ولی در سیستم داکت اسپلیت این گونه نمی باشد و دمای تمامی اتاق ها به یک اندازه خواهد بود. دلیل این امر نیز به خاطر کانال کشی می باشد که همگی به یک یونیت سقفی متصل هستند.

راه حل رفع این مشکل:

شاید بتوان عنوان کرد که یک راه برای تنظیم دمای این مشکل وجود دارد و آن این است که به جای استفاده از دریچه های ثابت در هر اتاق ، از دریچه موتوردار یا به اصطلاح از دریچه های ترموستاتیکی استفاده شود. این کار باعث می شود که هر دریچه در اتاق به یک ترموستات نصب شده و با فرمان ترموستات مقدار باز بودن دریچه قابل کنترل بوده و می توان برای هر اتاق دمای مجزایی را تعیین نمود. با توجه به گفته های بالا می توان از سیستم داکت اسپلیت استفاده کرد و دمای اتاق را به صورت مجزا تعیین نمود به شرطی که از دریچه های ترموستاتیکی استفاده شود.

 

مصرف برق بالاتر نسبت به سیستم های دیگر

همانطور که در سیستم داکت اسپلیت توضیح داده شد ، کل فضای داخل به یک میزان وارد تهویه شده که این امر باعث مصرف برق بالاتر می شود ، به طور مثال اگر فقط بخواهیم برای یک اتاق تهویه را فعال کنیم ، کل اتاق ها و سالن های متصل به آن سیستم تهویه شده و این باعث هدر رفتن انرژی می شود و مصرف برق افزایش پیدا می کند.

داکت اسپلیت فرم دما

داکت اسپلیت فرم دما

راه حل رفع این مشکل:

در روش اول می توان با نصب یک ترموستات در هر اتاق و نصب دریچه های ترموستاتیکی که به صورت اتوماتیک باز و بسته می شوند تا حدود زیادی می توان هوای ورودی به هر اتاق را افزایش یا کاهش داد ، این امر باعث می شود تا کنترل دمای هر اتاق به صورت مجزا باشد و از اتاق هایی که نیاز به تهویه ندارد پیشگیری کرد. با این عمل صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی ایجاد می شود و بدین ترتیب مصرف برق آن در مقایسه با سیستم های دیگر مانند فن کویل و مینی چیلر به تعادل می رسد. روش دوم استفاده از کنترل هوشمند و داکت اسپلیت اینورتر می باشد.

 میزان صدای سیستم

یکی دیگر از مشکلات استفاده از داکت اسپلیت صدای فن دستگاه می باشد که با توجه به اینکه در سقف کاذب جاسازی شده است و فن استفاده شده بزرگ می باشد باعث می شود تا این صدا کمی آزار دهنده باشد.

راه حل رفع این مشکل:

۶ پیشنهاد برای رفع صدای دستگاه وجود دارد که شما می توانید آن را به کار بگیرید. روش اول عدم نصب یونیت داخلی در اتاق نشیمن یا اتاق خواب ها می باشد که می توانید آن را در بالای سقف کاذب، ورودی ها و راهروها نصب کنید. روش دوم استفاده از چند دستگاه با ظرفیت متوسط به جای استفاده از یک دستگاه با ظرفیت بالا برای اماکن بزرگ می باشد. روش سوم تعبیه دریچه مکش در محل مناسب و استفاده از کانال های انعطاف پذیر عایق کاری شده بود که این کار توسط افراد متخصص قابل انجام است. در روش چهارم شما می توانید با خرید دستگاه های معتبر از برندهای داخل و خارج که اجزای داخلی آنها مانند فن از نوع کم صدا یا بی صدا می باشد استفاده کنید. در روش پنجم استفاده از داکت اسپلیت اینورتر پیشنهاد می شود. در آخرین روش نیز پیشنهاد می شود انتقال شیر انبساط دستگاه از پشت یونیت داخلی و قرار دادن آن در یونیت بیرون از ساختمان انجام شود.

 حداکثر فضای قابل پوشش برای تهویه

اگر بخواهید از سیستم داکت اسپلیت برای ساختمان های چند طبقه استفاده کنید و قرار باشد حجم فضایی که توسط آن تهویه انجام می شود زیاد باشد باید از چندین دستگاه و چندین سری لوله کشی بین یونیت های داخلی استفاده شود. به دلیل اینکه بین یونیت خارجی و داخلی لوله کشی انجام می شود و از نوع مسی می باشد و گازی فریون درون آن جریان دارد نمی توان یونیت خارج از ساختمان را به نسبت یونیت داخل ساختمان از یک متراژ مشخص تر دورتر نصب نمود چرا که گاز مبرد در لوله های طویل باعث افت فشار شده و راندمان دستگاه کاهش پیدا می کند. به همین دلیل می باشد که یونیت خارج از ساختمان در تراس نصب می شود و ممکن است به زیبایی ساختمان آسیب برساند.

برخلاف نحوه عملکرد سیستم داکت اسپلیت ، در سیستم های مرکزی ، گاز مبرد به یونیت های داخل ساختمان ارسال نمی شود بلکه آب سرد و گرم می باشد که توسط چیلر یا مینی چیلر به فن کویل های درون ساختمان پمپاژ می شود و محدودیتی در حداکثر لوله کشی در این وضعیت وجود ندارد و به راحتی می توان آن را بر روی پشت بام نصب نمود.

داکت اسپلیت فرم دما

داکت اسپلیت فرم دما

راه حل رفع این مشکل:

برای حل مشکل سیستم داکت اسپلیت باید هزینه لوله کشی مسی متناسب با ابعاد ساختمان برآورد شود و عدم افت راندمان نیز بررسی شود.

مشخصات و مزایای داکت اسپلیت

قطعا استفاده از سیستم داکت اسپلیت دارای مزایای زیادی می باشد که در ادامه می خواهیم به صورت مختصر به آن اشاره کنیم:

قیمت اولیه پایین

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از این سیستم قیمت اولیه کمتر آن می باشد که به نسبت سایر سیستم ها نظیر فن کویل و مینی چیلر حدود ۳۰ درصد کمتر می باشد.

 تامین هوای تازه

در سیستم داکت اسپلیت هوای تازه مورد نیاز در تمامی فصول از بیرون ساختمان به سهولت تامین می شود.

 استفاده از تکنولوژی دور متغیر یا اینورتر

همانطور که در ابتدا به آن اشاره کردیم ، داکت اسپلیت در انواع مختلف اینورتر و معمولی وجود دارد که در مدل اینورتر داکت اسپلیت با حداکثر توان کار نکرده و تنها متناسب با نیاز درخواستی کاربر قادر است هوای مورد نیاز را تامین کند. در این دستگاه از کمپرسور اسکرال استفاده می شود که نسبت به دیگر کمپرسورها ارزان قیمت تر بوده و به خاطر وجود کمترین تعداد قطعات متحرک ، دارای طول عمر زیادتر بوده و صدا و لرزش کمتری نسبت به سایر کمپرسورها دارد. در سیستم های مینی چیلر و فن کویل از کمپرسور نوع اسکرال و تکنولوژی اینورتر استفاده می شود.

فیلتر نمودن هوا

یکی از ویژگی های کاربردی داکت اسپلیت فیلتر نمودن هوای ورودی به محیط می باشد.

مجزا شدن هزینه شارژ هر واحد از کل ساختمان

یکی از قابلیت های جالبی که در سیستم داکت اسپلیت وجود دارد امکان کنترل بر مقدار مصرف برق می باشد که هر واحد می تواند جدای از هزینه شارژ عمومی آپارتمان به صورت مجزا کنترل مناسبی بر روی هزینه های مصرفی برق خود داشته باشد.

 استفاده از آن به جای چند اسپلیت

به جای استفاده کرده از چند اسپلیت می توان از سیستم داکت اسپلیت استفاده نمود که باعث کاهش هزینه بهره روی شده و هزینه نگهداری را کاهش می دهد.

 کاهش رطوبت هوا

در این سیستم به مانند سیستم های دیگر در فصل تابستان ، مقدار رطوبت هوای عبوری از سیستم به دلیل تقطیر بخار آب موجود در هوا توسط کویل سرمایشی ، کاهش پیدا می کند.

 گرمایش مطبوع و قدرتمند داکت اسپلیت

در کشور ایران مصرف گاز به جای برق مقرون به صرفه تر می باشد. با توجه به این نکته داکت اسپلیت نیز مانند اسپلیت می تواند در سیکل گرمایشی کار کند و با مصرف برق گرمایش را تامین کند. در مناطق سردسیری برای گرمایش از یک کویل آب گرم که در یونیت داخلی دستگاه قرار گرفته است استفاده می شود. این امر با سرد شدن هوا در پاییز و زمستان ، مسیر آب گرم ورودی به یونیت داخلی دستگاه داکت اسپلیت باز شده و آب گرم با ورود به کویل و با چرخش فن دستگاه باعث ایجاد هوای گرم می شود.

سیستم مشابه مناسب

سیستم های مینی چیلر و فن کویل یکی از رقبای سرسخت سیستم داکت اسپلیت می باشند. در این سیستم هر فن کویل به صورت جداگانه دمای قابل تنظیم دارد. شما می توانید در هر سالن از یک فن کویل مجزا استفاده کنید که این امر باعث می شود تا در تابستان آب سرد و در زمستان آب گرم داشته باشید. سیستم مذکور به همراه یک پکیج یا بویلر به یک سیستم کامل سرمایشی و گرمایشی مستقل تبدیل می شود.

یکی از مزیت های استفاده از سیستم مینی چیلر و فن کویل ها صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد چرا که در صورت عدم نیاز می توانید فن کویل را خاموش کنید. در سیستم های مذکور به علت کوچک بودن سایز فن ، صدای کارکرد آن در کمترین حد ممکن می باشد. محدودیتی در حداکثر فاصله نصب سیستم فوق وجود ندارد، می توان به راحتی در فضای آزاد مانند تراس یا حیاط وصل کرد. شما با توجه به نکات گفته شده می توانید انتخاب مناسبی داشته باشید.
/

برای خرید داکت اسپلیت ایرانی فرم دما یا استعلام قیمت داکت اسپلیت با کارشناسان فرم دما تماس حاصل فرمایید.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید