ایرواشر یا هواشور چست؟ طرز کار ایرواشر

ایرواشر یا هواشور چست؟ طرز کار ایرواشر

ایرواشر یا هواشور چست؟ طرز کار ایرواشر

ایرواشر چیست؟

ایرواشر یا به اصطلاح هواشور یک دستگاه برای گرفتن غبارها و پاکسازی هوا از آلودگیهای مختلف، کاهش و یا افزایش رطوبت و همچنین خنک کردن هوا استفاده میشود. ایرواشرها می توانند هم به صورت مستقل به کار گرفته شوند و هم به صورت قرار گرفتن در کنار سایر هواسازها به عنوان جزئی از سیستم تهویه هوا، به منظور به حد مطلوب رساندن شرایط هوایی محل مورد نظر برای کار کردن، عملیات صنعتی مشخص و زیستن مورد استفاده قرار گیرند.

تفکیک اجزای ایرواشر

مهمترین اجزای ایرواشر براساس اینکه در چه محلی و به چه صورتی مورد استفاده قرار می گیرد تفاوت دارد.
به هر حال مهمترین اجزای ایرواشر در هر دو حالت یعنی استفاده مستقل یا استفاده به عنوان بخشی از سیستم تهویه مطبوع شامل موارد زیر می باشد:

۱- فن
۲- فیلتر تصفیه کردن هوا که می تواند از جنس فلز یا پارچه باشد.
۳- وجود چند نازل
۴- پخش کنندهی هوا (دیفیوزر)
۵- کویل آب گرم
۶- تیغه های قطره گیر

نحوه‎ی کارکرد ایرواشر

در سیستم کاری ایرواشر، ابتدا هوای آلوده و کثیف توسط فنی که در قسمت انتهایی دستگاه جای گرفته است به قسمت داخلی دستگاه هدایت میشود.
سپس با گذشتن از فیلترهای غبارگیر، هوایی که تقریباً تمیز شده است به محفظهی آبفشان وارد میشود. در این محفظه هوا به وسیلهی دیفیوزر در تمام محفظه به شکل یکنواخت و یکپارچه پخش میشود. بعد از انجام این عمل، تمام ذرات گرد و غبار و دیگر آلودگیهایی که در هوا موجود است با برخورد به قطرههای پودری آبی که توسط نازلهای درون محفظه پاشیده میشوند، به آنها میچسبند و هوا از وجود آنها تمیز میشود. سپس این هوای پاکیزه از قسمت خروجی دستگاه خارج و به کانال‌های تعبیه شده در ادامه دستگاه وارد میشوند.
به خاطر عملیاتی که روی هوا صورت میگیرد (غبارگیری،فن داخل دستگاه و گرفتن حرارت هوا با قطرات آبی ) هوایی که از داخل دستگاه خارج می شود سرد و خنک و در صورت استفاده از سیستم گرمایشی گرم میباشد.

ایرواشر

ایرواشر

 

معایب و مزایای استفاده از ایرواشر ( AirWasher )

در این بخش به بررسی ایرادات و مزایای استفاده از ایرواشر پرداخته می‌شود.
با بررسی و کسب اطلاعات در مورد ایرواشر ها میتوان مزایا و معایب آن ها را شناخت. از جمله:

۱- میزان برقی که ایرواشر مصرف میکند.
۲- قیمتی که دستگاه ایرواشر دارد.
۳- بررسی کارایی و کاربرد عمده‌ی آن

بعد از بررسی نکات بالا می توان جهت خرید مناسب‌ترین ایرواشر تهویه مطبوع در یک ساختمان اقدام کرد.
در اینجا به مهمترین مزایا دستگاه ایواشر میپردازیم و در ادامه‌ی آن هم به معایب و مشکلات آن خواهیم پرداخت.

و اما مهمترین فواید و مزایدی که یک ایرواشر چیست؟

۱- قیمت خرید پایین نسبت به دیگر دستگاه ها

در ایروشار ها به دلیل نبود کمپرسور، کندانسور، مبرد و … در بخش تجهیزات سرمایشی، و قرارداشتن تعداد کمی فن، کویل و پمپ در سیستم گرمایش و سرمایش این دستگاه، قیمت دستگاه در مقایسه با پکیج یونیت از نوع پشت بامی و چیلر مرکزی کمتر است و از این نظر این وسیله را به دستگاهی اقتصادی مبدل کرده است. و در نتیجه از مهمترین فواید و مزایای ایرواشر به حساب می‌اید و کاربرد آن را بیشتر کرده است.
در این دستگاه عمل سرمایش به مانند کولرهای آبی است. عمل سرمایش هم در این دستگاه به این صورت است که بعد از ورود هوا به داخل ایرواشر، آب به وسیله ی تعداد نازل به شکل ذراتی پودر مانند در می آیند و به هوای داخل محفظه پاشیده می شوند. از آنجایی که ذرات هوا میل به بخارشدن دارند، گرمی از هوا گرفته شده و به ذرات آب منتقل می شود. در نتیجه هوای خروجی سرد می شود.
در حالت گرمایشی نیز، عمل گرمایش با تعدادی کویل یا همان لوله که در پشت دستگاه تعبیه شده است، ابگرم وارد ایرواشر می شود و با فنی که داخل دستگاه است هوا از بین این لوله ها گذر کرده و باعث می شود که هوا دمایش بالا برود.

۲- کم مصرف بودن ایرواشر از نظر میزان برق مصرفی

در ایرواشر ها جریان برق فقط به خاطر پمپ و فن مصرف می شود و به خاطر اینکه در این دستگاه کمپرسور موجود نیست مصرف آن کاهش می‌یابد.

۳- کارکرد بسیار موثر فیلتراسیون

با نصب انواع فیلتر در داخل دستگاه (با توجه به نیاز هر ساختمان) می توان هوا را از هر گونه آلودگی، پاکسازی کرد. در نتیجه این مورد هم یکی از مهمترین ویژگی ها و مزیت های استفاده گسترده از ایرواشر است. البته ناگفته نماند که بهتر است در محیط‌های بهداشتی مثل آزمایشگاه های داروسازی و بیمارستان ها به دلیل آبی که درون محفظه وجود دارد استفاده نشود.

 

۴- کم صدا بودن

با توجه به نداشتن کمپرسور و همچنین استفاده در قسمت های بیرونی ساختمان مثل پشت بام صدای این دستگاه به شدت پایین است و همین مورد هم از مزایای استفاده از این دستگاه میباشد.

 

۵- نگهداری آسان و تعمیرات ارزانتر نسبت به سایر دستگاهها

به خاطر نبود قطعات و تجهیزات گران قیمت در این دستگاه، در صورت خرابی میتوان آن را با هزینه کمتری تعمیر کرد.

 

۶- قدرت سرمایشی و گرمایشی بسیار بالا در فضاها و ساختمان های بزرگ

به علت توانایی بسیار بالا در کشیدن هوا به داخل دستگاه و خروج آن این دستگاه بهترین گزینه برای فضای بزرگ مثل سالن های بزرگ و سولهها می باشد. البته در صورتی که استفاده از ایرواشر برای شما امکان پذیر نباشد شما، میتوانید از شبیه‌ترین دستگاه سرمایشی به ایرواشر یعنی زنت استفاده کنید.
معایب ایرواشر
از مهمترین معایب ایرواشر میتوان به عدم توانایی در تنظیم رطوبت اشاره کرد.
به دلیل اینکه در این دستگاه برای خنک کردن هوا از پاشیدن آب روی هوا استفاده می شود، این دستگاه در مناطقی که رطوبت در آن زیاد است مثل شهرهای قرار گرفته در ساحل، کاربردی ندارد و این دستگاه بهتر است در مناطقی با آب و هوای خشک مورد استفاده قرار گیرد.

در نهایت با توجه به نکاتی که در بالا ذکر گردید انتخاب دستگاه تهویه مطبوع به انتخاب شما و کارکردی که از آن انتظار دارید بستگی دارد و با ویژگیهایی که در بالا ذکر گردید می توان یکی از گزینههای انتخابی را ایرواشر قرار داد.

اگر برای خرید ایرواشر نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید با ما تماس بگیرید.متخصصان فرم دما آماهد مشاوره دادن به شما هنستند.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید